کپور نقره ای (Silver Carp)

کپور نقره ای
0

کپور نقره ای (Silver Carp)

شاخه: طنابداران
رده: پرتوبالگان
راسته: کپورماهی‌شکلان
تیره: کپورماهیان
زیرتیره: کپوریان
سرده: Hypophthalmichthys
گونه: H. molitrix

زیستگاه اصلی این ماهی در سیبری و چین (رودخانه آمور) می باشد در ایران پراکنش آن در حوزه دریای خزر و نقاط دیگر ایران است.
این ماهی با نامهای فیتوفاک، تولستولوبیک و نام تجاری ماهی آزاد پرورشی که به اشتباه در بازار متداول است خوانده می‌شود. سر این ماهی گرد و پهن و دارای فلس‌های ریز می‌باشد. دارای تیغه‌های آبششی طویل می‌باشد که در ۵/۱ سانتی‌متری از الگ تغذیه می‌کنند. فیتوفاگ کلا از پلانگتونهای گیاهی (گیاهان میکروسکپی) تغذیه می نماید البته در ابتدا درو بدو امر از پلانکتونهای جانوری نیز تغذیه میکند ولی بعداً به فیتوپلانکتونها روی می‌آورند و تا ۱۷ درصد وزن خود تغذیه می‌کند .
دارای دهان زیرین و بدنی کشیده و دوکی شکل ، نقره‌ای وازدو طرف فشرده واز فلسهای ریز نقره ای رنگی پوشیده شده است همچنین منطقه شکمی تامخرج تیز است. سر ماهی حجیم و سنگین و در انتها باریک می‌شود؛ چشم‌ها به پائین سر نزدیک است؛ خارهای آبششی طویل تر از رشته‌های آبششی بوده و متراکم و به هم چسبیده هستند


تعداد تخم‌ها ۱۵۰۰۰۰۰-۲۰۰۰۰۰ عدد بوده، به قطر ۱-۰٫۷ میلی متر می‌باشند. پس از ۱٫۵ روز تخم‌ها شکفته شده ولاروها پس از استفاده از کسیه زرده و اتمام آن از جلبک های چند میکرونی و در صد ناچیزی از پلانکتون‌های جانوری تغذیه می‌کنند، از اینرو این ماهی به نام فیتو فاگ هم خوانده می‌شود. ماهیان نر کپور نقره‌ای در زیستگاه خوددر ۶-۴ سالگی و ماده‌ها در ۶-۵ سالگی بالغ می‌شوند. تکثیر و پرورش این ماهیان به همراه ماهی علفخوار، ماهی کپور و ماهی کپور سر گنده در بیشتر کشورها از رونق چشمگیری برخوردار است. در ایران نیز پرورش این ماهی به علت تغذیه آن از پلانکتون‌های گیاهی که از تولیدات طبیعی استخر هاست از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این ماهیان خواب زمستانی دارند؛ به صدا حساسند و جذب صدا می‌شوند و تا ۱٫۵ متر از آب بیرون می‌پرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.