لامپ UV

0

انسان از قرن ها پیش اعتقاد داشت که نور خورشید می تواند از اشاعه ی عفونت ها جلوگیری کند. در سال ۱۸۷۷ دو محقق انگلیسی به نام های DOWNES و BLOUNT کشف کردند که تکثیر میکروارگانیزم ها زمانی که تحت تابش نور خورشید قرار می گیرند،متوقف می گردد.در آن زمان این پدیده هنوز قابل توجیه نبود.

تحقیقات بعدی نشان داد که این پدیده از طیف غیر قابل رویت اشعه ی خورشید با طول موج ۲۵۴ نانومتر ایجاد می شود.در پی این کشف امکان طراحی و ساخت دستگاه های مولد اشعه باکتری کش میسر گردید. امروزه این نوع اشعه که باعث جلوگیری از فعالیت باکتری ها می گردد به عنوان پرتو فرابنفش (اشعه ماورای بنفش یا UV) شناخته شده است.
تحقیقات نوین در مورد میکرو ارگانیزم ها در مقابل این پرتو منتج به ایجاد سامانه های نوین ضدعفونی برای مایعات ، هوا و همچنین سطوح اجسام گردید.بدین ترتیب ضدعفونی بدون استفاده از مواد شیمیایی و یا به کارگیری حرارت های بالا میسر شد و ضدعفونی در مواردی که قبلا مشکل و یا غیر ممکن بود نیز امکانپذیر گردید.

 

مزایای استفاده از روش پرتو فرابنفش:
در حقیقت این شیوه دقیقا فرایندی که در طبیعت اتفاق می افتد به کار گرفته می شود.اگر چه تاثیرات ضدعفونی نور خورشید مهمترین عامل پاک نگاه دارنده محیط زیست ما میباشد.ضدعفونی با پرتو UV مشابه اثر تابش نور آفتاب است با این تفاوت که شدت پرتو افکنی یعنی مقدار تابش در طول موج موثر تقویت شده و در نتیجه راندمان ضدعفونی بالا می رود.

 1. اشعه فرابنفش عوامل بیماری زایی که نسبت به گاز کلر مقاوم هستند را مانند legionella pneumophihia و pseudomonas aeroginose را نیز از بین می برد.
 2. اشعه فرابنفش خواص فیزیکی و شیمیایی آب را تغییر نمی دهد.از این نظر آب را به مواد شیمیایی آلوده نکرده و به صورت طبیعی حفظ میکند.نوشیدن و استحمام در چنین آبی مفرح و لذت بخش است.
 3. تاثیر ضدعفونی آنی دارد.
 4. PH آب تاثیر بر ضدعفونی ندارد.UV در طیف PH=6-8.5 به کار می رود.
 5. دستگاه UV مستقیما در مسیر لوله آب نصب می شود. از این نظر نیاز به لوله کشی و فضای اضافی ندارد.
 6. سرویس و نگهداری دستگاه ساده است.
 7. افت فشار آب در داخل دستگاه قابل اغماض است.
 8. دستگاه استهلاک مکانیکی ندارد.

 

موارد کاربرد UV برای ضدعفونی مایعات عبارتند از :

صنایع غذایی
صنایع نوشابه سازی
آب آشامیدنی
آب فرایندی
پرورش ماهی و میگو و دام و طیور
فاضلاب شهری و صنعتی
صنایع آرایشی و بهداشتی
استخرهای شنا
مدارهای بسته خنک کننده و سامانه های تهویه مطبوع

 

نحوه عملکرد دستگاه های ضدعفونی UV:
بهترین شیوه ضدعفونی UV سامانه تحت فشار است.بدین منظور آب از میان یک محفظه ی بسته از جنس استینلس استیل که در آن لامپهای UV در محفظه ضدعفونی به شرح ذیل است:

 1. یک یا چند لامپ به صورت موازی با جریان آب
 2. چند لامپ در اطراف خارجی لوله جریان آب به صورت موازی با جریان آب
 3. یک یا چند لامپ عمود بر جریان آب
 4. سامانه باز-گذشته از شیوه های استقرار بالا،آب را می توان بدون فشار نیز ضد عفونی نمود.این شیوه عمدتا برای گندزدایی فاضلاب و یا سایر موارد با دبی آب بسیار زیاد به کار می رود.

 

برخی صرفه جویی ها اقتصادی استفاده از UV:
۱ – نیاز به تهویه کمتر برای دفع بو
۲ – زنگ زدگی و رسوب کمتر تاسیسات
۳ – صرفه جویی در مصرف آب به دلیل نیاز کمتر به تعویض آب استخر
۴ – هزینه سوخت کمتر برای گرم کردن آب و فضا
۵ – هزینه کمتر مصرف مواد شیمیایی تثبیت کننده

 

موارد تاثیر گذار بر عملکرد ضدعفونی UV :
کیفیت آب تاثیر بسیار زیادی بر روی میزان کارآیی فرایند ضدعفونی دارد.مواد کدر کننده موجود در آب تاثیر ضدعفونی را کم می کنند.با وجود این باید در نظر داشت که تاثیر پرتو فرابنفش الزاما به میزان نفوذ نور قابل روئت در آب بستگی ندارد.عامل تعیین کننده این است که ذرات موجود در آب پرتو فرابنفش را جذب و یا منعکس می کنند.عمدتا آهن و منگنز موجود در آب عمق تاثیر پرتو فرابنفش را کاهش می دهد.

 

موثر بودن پرتو UV بستگی به عوامل زیر دارد:۱ – دمای حباب ( دمای بهینه بین ۳۷ تا ۴۰ درجه سانتیگراد می باشد)و سیستم پرورشی

۲ – فاصله حباب تا پاتوژن مورد نظر( کمتر از ۵ سانتیمتر ).

۳ – قدرت، عمر و تمیزی حباب

۴ – نوع و خصوصیات پاتوژن مورد نظر

۵ – مدت و شدت تابش

۶ – شفافیت آب مزرعه پرورشی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.